Demänovská dolina

Posted by admin on 18/05/2015 in Cyklostezky Lyžování Turistika Výlety Liptov
Demänovská dolina 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Demänovská dolina, to jsou lyžařská střediska, bobové dráhy, cyklostezky, turistika, lanovky, jeskyně, atrakce a zážitky.

Demänovská dolina na Slovensku, Liptov

Demänovská dolina je jednou z nejkrásnějších dolin na Slovensku. Nachází se v pohoří Nízké Tatry, jižně od města Liptovský Mikuláš. Je to jedno z hlavních center turistického ruchu na Slovensku v regionu Liptov. Když se řekne Liptov, mnoho lidí si představí: Demänovská dolina, Chopok a lyžařské středisko Jasná, které leží na obou stranách hory Chopok s výškou 2.024 metrů nad mořem. Nachází se zde 40 sjezdovek s délkou téměř 46 kilometrů a 30 vleků a lanovek s přepravní kapacitou téměř 33.000 osob za hodinu.

Demänovská dolina a její jeskyně

Demänovská jeskyně Svobody

Leží na severní straně v pohoří Nízké Tatry, Demänovská dolina, Liptov, Slovensko.

demanovska-dolina-demanovska-jeskyne-svobody
Demänovská jeskyně Svobody. Foto: visitliptov.sk

Objevena byla v roce 1921. Je to klasická vápencová jeskyně s krápníky, dómy, velkými síněmi, jezírky a podzemní říčkou. Zajímavostí je, že krápníky jsou stále ve fázi růstu, což je vidět na jejich velkém lesku, což není v ostatních jeskyních samozřejmostí.

Prohlídka dlouhého okruhu trvá 100 minut, krátkého okruhu 60 minut. Demänovská jeskyně Svobody je nejnavštěvovanější jeskyní na Slovensku. Demänovská dolina má ještě další zpřístupněnou jeskyni.

Demänovská ledová jaskyně

Demänovská ledová jeskyně je známá již staletí. První písemná zmínka o ní je již v roce 1299. Je součástí komplexu jeskyní v Demänovské dolině.

Demänovská dolina - Demänovská ledová jeskyně
Výlety na Liptově, Demänovská ledová jeskyně. Foto: wikipedia.sk

Je podstatně menší než Demänovská jeskyně Svobody, její prohlídkový okruh má 650 metrů a prohlídka trvá 45 minut. Raritou jsou zde rozsáhlé ledové prostory a ledová výzdoba. Na vrcholu léta se množství ledu snižuje, takže nejkrásnější je hned na začátku sezóny.

Demänovská dolina a její atrakce

Na Liptově av Demänovské dolině je pro vaši zábavu připravených opravdu hodně zajímavých atrakcí. Vyberte si, zda máte chuť na něco klidnější, nebo chcete zažít adrenální.

Přímo v údolí na vás čeká: bobová dráha, čtyřkolky, bangee trampolína, paragliding a mnoho dalších.

Demänovská dolina a možnosti ubytování

Demänovská dolina má kapacitu tisíce lůžek. Najdete zde luxusní hotely, penziony i ubytování v soukromí. Je třeba si ale uvědomit, že tato destinace je top a proto i ceny ubytování to odrážejí. Pokud hledáte ubytování na Slovensku, ubytování na Liptově a chcete poznat množství atrakcí, ubytujte se v penzionu Vila Astoria v Lubochni, odkud můžete podnikat výlety na Oravu a Liptov. Demänovská dolina je jedním z celodenních výletů.

Penzion Astoria připravila pro své hosty letní pobytové balíčky za opravdu atraktivní ceny. Balíčky obsahují ubytování se snídaní, wifi, místní poplatky, parkovné, kredit v bufetu, volné vstupenky do aquaparku a ještě mnohem více.